Péče a údržba o aktovky a batohy

Základem je, aby se aktovky a batohy používaly dle doporučení výrobce a dodržovala se jejich nosnost. Při dlouhodobém přetěžování by mohlo dojít k povolení švů nebo poškození zipů. Pokud se nešťastně nešlápne na přezku, pak ta přežije i aktovku či batoh. Lahvičku je vhodné mít fixovanou, aby obsah nevytekl do batohu. Je také vhodné mít kvalitní uzavírací box na svačiny.

Čištění textilní aktovky či batohu

  • Před čištěním si prohlédněte všechny komory, kapsičky, jestli tam náhodou něco nezůstalo. Vše, co tam nepatří, vyndejte a aktovku či batoh vytřepejte.
  • Podívejte se na údržbový štítek, jaký způsob čistění Vám doporučuje výrobce – nejčastěji bývá v hlavní komoře, všitý do švu.
  • Nikdy aktovku či batoh neperte v pračce, pokud to výrobce výslovně nedoporučí. Mohlo by dojít k poškození speciálních zádových systémů, popruhy se mohou zachytit v pračce a pračku poničit, případně může dojít i k odření příslušenství jako jsou zipy apod. Navíc prací prášky jsou poměrně silné a mohou poničit látku, a to nejen vyblednutím barev.
  • Nejprve se zaměřte na větší či specifické skvrny – použít můžete odstraňovače skvrn určené pro textil (najdete v běžné síti drogerií).
  • Následně běžné zašpinění způsobené odkládáním aktovky či batohu na zem nebo běžným užíváním čistěte vlhkým hadříkem, nejlépe z mikrovlákna nebo houbičkou a použijte jemný, čisticí prostředek (např. mýdlo nebo tekutý prací prostředek na jemné tkaniny), s vlažnou vodou. 
  • Pokud aktovka či batoh zapáchá, můžete zkusit posypat látku jedlou sodou a nechat působit např. přes noc. Jedlou sodu lze odsát vysavačem na nízký stupeň, abyste nevytahali látku.
  • V případě zatuchnutí – způsobeným např. nedostatečným vysušením po dešti – zkuste omýt aktovku či batoh vodou s octem. Voda s octem je vhodná rovněž pro odstranění zápachu z potu, který může na popruzích ulpět zejména přes léto. Stačí jen místo potřít naředěným octem s vodou a následně dané místo omýt mýdlovou vodou.
  • Zipy můžete očistit jemným kartáčkem, čímž předejdete zbytečnému zasekávání zipů.
  • Pokud máte aktovku či batoh s kolečky, podvozek nikdy neponořujte do vody! Čistěte ho pouze zvenku – pomocí kartáčku odstraňte kamínky a omyjte hadříkem namočeným v teplé vodě s jemným mycím prostředkem.
  • Po vyčištění nechte aktovku či batoh dobře proschnout na vzdušném místě, nikoliv však na přímém slunci nebo v sušičce. Aktovku či batoh můžete po vyčištění skvrn a vyschnutí naimpregnovat, a to impregnací určenou na textilní materiál. Nejen, že impregnace chrání batoh proti průniku vody, ale zároveň napomáhá i tomu, že se tolik nešpiní a snadněji se udržuje.
  • Pokud potřebujete aktovku či batoh uskladnit, vždy tak učiňte na suchém a temném místě.

Péči a čištění kožených či koženkových aktovek či batohů věnujte speciální péči a vždy se řiďte návodem výrobce. Základní pravidla uvádíme níže.

  • Nejlepší ochranou je impregnace, kterou je vhodné aktovku či batoh naimpregnovat ihned po koupi. Ochráníte je tak před deštěm a sněhem a předejdete vzniku těžko odstranitelných skvrn. Impregnaci necháme řádě zaschnout.
  • K čištění je ideální čistící pěna na kůži, jejíž použití je velice snadné. Nanesete, nejlépe na bavlněném hadříku, požadované množství pěny a důkladně rozetřete po povrchu tašky. Přebytečnou pěnu setřete, aby na tašce zbytečně nezanechávala skvrny.
  • Poté tašku přeleštěte. Použijte bezbarvý krém, který nejenže ošetřuje kůži, ale dokonce ji i čistí. Případné škrábance lze vyretušovat krémem v odstínu barvy tašky. Použití je i zde velice snadné. Na kůži za pomocí houbičky nebo jemného kartáčku naneste vrstvu krému, kterou následně rozetřete. Po zaschnutí krému tašku přeleštěte a máte na sezónu tašku připravenou.
  • Výše uvedený postup doporučujeme provádět 1x ročně.