Jak se připravit na přechod ze školky do školy?

Vstup dítěte do školy je velký krok nejen pro dítě, ale i jeho rodiče a blízké okolí. Toto období je pro dítě zlomové a mělo by s sebou přinášet jen pozitivní prožitek, protože dítě se do školy přirozeně těší.

Co se pro dítě změní?

Dítě si už nebude celý den hrát, ale bude sedět v lavici, poslouchat paní učitelku, plnit více úkolů a dokonce si některé bude nosit domů. Tato změna proběhne "ze dne na den". Příprava na vstup do první třídy je vázaná na mateřskou školu, základní školu a rodinu.

Co mohou rodiče pro prvňáčka udělat?

Je vhodné s dítětem otevřeně mluvit o změně, která ho čeká a pozitivně ho motivovat a podporovat jeho sebevědomí! Mějte na paměti, že každé dítě je jiné a je zbytečné ho poměřovat s jiným a stresovat ho nereálnými požadavky. Chce to klid, rozvahu a rozhodnost v tom správném směru - pokud si tedy nejste něčím jistí, jděte za odborníkem. 

Co rodiče rozhodně nemají dělat?

Nestrašte dítě větami „Počkej, až půjdeš do školy…“ nebo "Oni tě v té škole dají do pořádku!" a podobně. Dítě si tak může vybudovat zbytečný odpor či strach ke škole a už samotný start bude velmi negativně poznamenán.

Co by mělo dítě umět?

Před vstupem na základní školu by si měli rodiče všímat několika oblastí, které jsou důležité pro úspěšné zvládání podmínek ve škole a na kterých mohou, společně s dítětem, pracovat:

  • Umí se vyjadřovat? Předpokládá se jasná a přesná výslovnost.
  • Soustředí se? Umí dítě klidně a pozorně naslouchat předčítání pohádek nebo vykonat nějakou činnost bez rozptylování se?
  • Reaguje na zadaný úkol a umí jej vykonat? Zde je třeba, aby se rodič jasně vyjádřil, co, jak a do kdy očekává a ověřilo si s dítětem, že zadanému rozumí.
  • Umí dohrát započatou hru nebo dokončit započatou práci?
  • Umí dítě přijmout porážku ve hře? Nemělo by jednat agresivně a na druhou stranu by se nemělo vzdát, např. zahrát si další hru.
  • Umí po hře uklidit hračky, pastelky apod. a po jídle své nádobí?
  • Všímá si věcí kolem sebe - zvířat a květin a umí pozorovat změny kolem sebe?
  • Umí pozdravit, poprosit, poděkovat?
  • Umí říci své jméno, příjmení a adresu, kde bydlí? Stejně jako jména rodičů a sourozenců?
  • Zvládne se samo obléknout a převléknout a zavázet si tkaničky u bot?
  • Rozpoznává barvy?
  • Umí kreslit pastelkami, malovat vodovkami, stříhat z papíru?
  • Zvládne si společně zazpívat písničky, přednést básničky a říkanky?
  • Umí si připravit jednoduchou svačinu, umýt si před jídlem ruce a zajít si na záchod?

Zvládne-li vaše dítě před nástupem do školy všechny tyto věci, nemusíte mít obavy. Naopak je velký předpoklad, že ho škola zaujme a že bude dychtit po nových poznatcích. Je také třeba akceptovat rozumnou úroveň těchto dovedností, které si dítě bude stále více osvojovat v průběhu času. Neočeká se, že bude kreslit jako Picasso anebo zpívat jako Michael Jackson. 

Jak dítě pro vstup do školy dále motivovat?

Symbolem nové role se stává nákup školní tašky. Z jejího nákupu můžete udělat "slavnostní" akt. Právě koupí školní tašky se dítě začne mnohem více usazovat do role školáka, která je pro něj nová a realizuje ji ve formě hry. Dítě předvádí to, co o škole ví z mateřské školy, z televize, z vyprávění a přenáší tyto informace do své fantazie. Přestože realita bude ptoom trochu jiná, školní batoh nebo aktovka budou dítě doprovázet na jeho cestách do školy každý den. Proto je vhodné, abyste tašku do školy správně vybrali a dítěti se líbila. Jak vybrat tašku do školy najdete v naší Poradně.

Říká se, že štěstí přeje připraveným... 😀