Nahlédněte pod pokličku zápisu do školy
Zápis do školy je mezníkem v životě dítěte a celé jeho rodiny. Slouží k tomu, aby škola získala evidenci budoucích žáků. Pro rodiče a děti naopak představuje příležitost seznámit se s prostředím školy a s očekáváním školy od budoucího prvňáčka.
Máte doma budoucího prvňáčka a připravujete se s ním na vstup do školy?
Právě pro Vás jsme připravili komplexní informace ohledně zápisu do školy od zákonných povinností, přes očekávání školy, až po motivaci budoucícho prvňáčka vstoupit do světa učení.
Zápis do školy je povinný
Zápis do školy, chcete-li zápis k povinné školní docházce je navíc ze zákona povinným úkonem rodiče. Tento úkon je třeba učinit v době od 1.4. do 30.4. kalendářního roku v němž má dítě do školy nastoupit.
Jednotlivé školy s dostatečným předstihem zveřejňují informace (primárně na svých internetových stránkách) o místě a době konání zápisu vč. kritérií pro příjímání žáků, jejich počtu a popis průběhu zápisu.
V případě, že by nedošlo k přihlášení dítěte ke školní docházce, dopouští se rodič (zákonný zástupce) přestupku s možnou pokutou až 5.000,- Kč.
Kdy jde dítě k zápisu?
Povinná školní docházka začíná počátkem školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne šesti let věku, pokud mu není povolen odklad.
Dítě, které dosáhne šesti let věku v době:
- od září do konce června aktuálního školního roku, může být přijato k plnění povinné školní docházky, je-li přiměřeně tělesně i duševně vyspělé a požádá-li o to jeho zákonný zástupce;
- od září do konce prosince může být přijato k plnění povinné školní docházky, je-li přiměřeně tělesně i duševně vyspělé, požádá-li o to jeho zákonný zástupce a dostane doporučující vyjádření školského poradenského zařízení;
- od ledna do konce června může být přijato k plnění povinné školní docházky, je-li přiměřeně tělesně i duševně vyspělé, požádá-li o to jeho zákonný zástupce a dostane doporučující vyjádření školského poradenského zařízení a odborného lékaře, která k žádosti zákonný zástupce přiloží.
Musí být dítě u zápisu?
Zapisované dítě se samotného zápisu povinně zúčastnit nemusí. Jejich přítomnost a zapojení do aktivit při zápisu záleží na rodičích (zákonných zástupcích). Těžko však škola vyhodnotí připravenost dítěte na vstup do školy. Každá škola si zápis přizpůsobuje svým podmínkám. Zápis je složen ze dvou částí:
- formální - sepisuje se vlastní žádost o přijetí dítěte k povinné školní docházce a případně se vyřizují další záležitosti (např. zařazení dítěte do třídy, kde se vyučuje speciální metodou, zájem o školní družinu apod.)
- motivační - většinou v ní probíhá rozhovor pedagogického pracovníka se zapisovaným dítětem, jenž nemá přesáhnout dobu 20 minut. Nejedná se o žádnou zkoušku ani testy školní zralosti (které u zápisů probíhaly v minulosti), ale o rozhovor zaměřený na motivování dítěte pro školní docházku a orientační posouzení jeho školní připravenosti.
Pedagogický pracovník má zákonné zástupce během zápisu informovat, jak mohou do zahájení školní docházky pomoci dítěti v dalším rozvoji. Škola může v rámci zápisu připravit další aktivity pro posouzení školní připravenosti. Probíhají často prostřednictvím her a doba jejich trvání je maximálně 60 minut.
Co a jak se u zápisu zjišťuje?
Cílem zápisu je seznámení se s dítětem a zhodnocení jeho vývojové úrovně. Každá škola si volí sama formu zjišťování školní zralosti a připravenosti. Převážně se jedná o:
- povídání a recitaci básniček a písniček - sleduje se řečový projev dítěte,
- znalost svého jména a příjmení, jména rodičů či sourozenců a také adresy,
- nakreslení lidské postavy - kresba vypovídá o jeho vývojové vyspělosti.
U těchto činností je sledovaná lateralita (dominance) a správné držení tužky, držení těla či pozornost. Dále paní učitelka z rozhovoru s budoucím školákem zjišťuje znalost barev, základních geometrických tvarů a matematických pojmů.
Co se od dítěte očekává a pro jaké dítě je vhodný odklad?
Při nástupu do školy je nutné, aby dítě zvládlo:
- odloučení od rodičů,
- orientaci v novém prostředí,
- navazování kontaktů s vrstevníky i dospělými,
- udržet pozornost.
Mezi děti, kteří nejsou zralí pro vstup do školy, lze zahrnout děti:
- neklidné
- impulzivní
- těžkopádné
- neobratné
- nesoustředěné
- infantilní
- závislé
- nesamostatné
- přecitlivělé
- bázlivé až plačtivé
- výbušné
- neschopné se podřídit
- vzdorovité
- s obtížemi v navazování kontaktů
- nekomunikující
- se sklonem k negativismu v chování
- se sklonem k mutismu ("ztrátě řeči v určitých situacích nebo prostředí").
Není-li dítě přiměřeně vyspělé a způsobilé pro nástup do školy, může zákonný zástupce dítěte v době zápisu k povinné školní docházce požádat o odklad školní docházky o jeden školní rok. Tato žádost musí obsahovat doporučující posouzení příslušného školského poradenského zařízení.
Pozor na "zbytečné" odklady - odborníci se shodují v tom, že pokud dítě nenastoupí do školy, když je připravené, zralé a motivované, tak ztrácí zájem o školu a učení. Tento fakt může mít za následek, že nadšení pro školu se za rok znovu nedostaví a u dětí vznikne demotivace a nechuť k učení.
Komplexní informace ohledně připravenosti dítěte pro školní docházku a pro jaké dítě případně zvolit odklad jsou pěkně popsané na webu Šance dětem.
Dokumenty potřebné u zápisu
K zápisu je vhodné přinést následující dokumenty:
- rodný list dítěte,
- občanský průkaz rodiče pro doložení trvalého bydliště,
- cestovní pas a povolení k pobytu (týká se pouze cizinců mimo EU),
- rozhodnutí o loňském odkladu povinné školní docházky (týká se pouze dětí s odkladem),
- doporučení pedagogicko-psychologické poradny a odborného lékaře (týká se pouze dětí mladších šesti let, případně dětí, u kterých rodiče žádají odklad).
Kdo rozhoduje o přijetí dítěte do školy?
O přijetí k základnímu vzdělávání rozhoduje ředitel školy. Ředitel je povinen přednostně přijmout žáky s místem trvalého pobytu v příslušném školském obvodu.
Tento životní krok je pro každou rodinu a hlavně pro samotné dítě přelomovou událostí. Dítě se vydá na cestu vědomého učení, které ho bude doprovázet po celý zbytek života...