Plnění a nastavení batohu

Pokud budou Vaše děti nosit přetíženou aktovku či batoh do školy, bude jim hrozit skolióza a další problémy spojené se zády. Jak se tedy přetěžování tašky do školy vyhnout? A jak školní tašku správně nastavit, aby plnila svoji funkci správně?

Podívejte se, jak je vše jednoduché na tomto videu

1. Vybírejte lehké vybavení

Podle normy by samotná školní taška pro první stupeň základní školy neměla těžší než 1,2 kg. Na trhu je i velký výběr aktovek a batohů s váhou do 1 kg. Ty jsou vhodné pro dobré děti. Aktovky a batohy nad 1 kg mají od renomovaných výrobců kvalitnější materiál, dostatečně pevná vyztužení, polstrování a prvky, které pomohou váhu školní tašky držet tam ,kde má být a navíc ji správně rozložit na tělo dítěte. Těmito prvky jsou např. ramenní a hrudní pásky nebo bederní pás.

Je vhodné vybírat i doplňky dle potřeb a tělesné konstituce dítěte. Potřebuje dítě třípatrový penál a navíc etui? A pokud ano, ať ho nosí pouze, když je potřebuje. 

2. Rozložte váhu

Správně rozložená váha obsahu školní tašky ochrání zdravá záda dítěte a navíc bude, aniž by si to uvědomovalo, spokojenější. Velké učebnice a sešity se vkládají do "kapsy" k zádům, menší učebnice také k zádům a na dno. Penál nebo pouzdro dejte do boční kapsy, je-li tomu uzpůsobena anebo jej připevněte pod klopu tašky (některé aktovky i školní batohy mají na spodní straně klopy gumičky ke vložení penálu) a láhev s pitím můžete dát na druhou stranu tašky. Svačinový box se obvykle dává do samostané přední kapsy.

Tak jako se děti učí oblékat, je třeba je naučit správně využívat i jejich tašku do školy.

3. Nenosit, co není potřeba 

Pokud dítě může nechávat ve škole učebnice, pak toho využijte. Naučte dítě nenuceně plánovat, tzn. ať vyhodnotí, které učebnice si potřebuje vzít domů pro vypracování úkolů či svoji přípravu a které může naopak ve škole ponechat. Pokud ho naučíte přemýšlet dopředu, určitě se mu to bude v jeho dalším životě hodit.

Další variantou je koupě druhé sady učebnic. Je to poměrně nákladné a navíc některé metody učení využívají více pracovní sešity, kde má dítě vše napsáno, vypočítáno apod. Pak stejně nosí tyto sešity, ale možná nemusí všechny nosit každý den. 

Hlavně malé děti si do školy rády nosí nějaký talisman, kluci kopací míč a ti větší děti třeba tablet. Zvaže, nakolik je to či ono pro dítě důležité a pokud je, vyberte něco lehkého, ať nenosí zbytečně další váhu navíc. Zdravá záda dětem jednou poděkují.

4. Sirup do láhve

Pokud Vaše děti nosí láhev s pitím už z domova, nesou navíc dalších skoro půl kilogramu váhy. Zkuste do láhve dát pouze sirup a naučit dítě, ať si po příchodu do školy doleje vodu až na místě.  

5. Pytlík na přezůvky či cvičení, kufřík na výtvarku

Některé značky, např. Ergobag, mají důmyslný systém uchycení vaku na přezůvky/cvičení přímo na školní batoh. Dítě má tak volné ruce a "náklad" je fixovaný na zádech. Kufřík na výtvarku s jeho vybavením se obvykle nechává ve škole.

6. Doprovázíte děti do školy? Nabídněte jim pomoc

Pokud dítě doprovázíte do školy, můžete mu pomoci tím, že mu tašku vezmete sami. Tedy v případě, kdy si ji malý školák nechce nosit hrdě sám. Pokud ho doprovázíte jen občas, můžete vybrat den, kdy má aktovku či batoh nejtěžší. 

7. Nastavení školní tašky

Na správném nastavení aktovky či batohu do školy závisí, jak moc dítě bude podporovat v nošení obsahu a zda-li výsledkem budou zdravá záda dítěte. Využívejte proto veškeré možné funkce, které zajistí její správné nastavení na zádech dítěte. Ramenní pásky na ramenních popruzích, aby taška byla ve správné výšce. Hrudní pásek, aby ramenní popruhy neklouzaly z ramen a hlavně bederní pás, který dokáže přenést 50% váhy aktovky do nejstabilnější části těla a tím dítěti "odlehčit".